۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۹

قانون مراقبت‌های آمریکا (در برابر کرونا)

نویسنده: احسان ولدان؛ پژوهشگر اقتصادی
3322 بار بازدید
۲۵ مارس(۶فروردین) سنا قانون حمایت از کسب و کارها را تصویب میکند. دو روز بعد کنگره تصویب میکند. همان روز یعنی ۸ فروردین ترامپ امضا میکند و به قانون تبدیل می‌شود. کل قانون حدود ۲۶۰ صفحه هست!
وقتی مجلس ما خواب بود!

در همین زمانی که مجلس ما خواب است و دولت برای پیشبرد سیاست‌های خود مشغول خرج کردن از اعتبار رهبری است، کنگره آمریکا برای قانون‌گذاری متناسب با شرایط کرونایی فعالیت‌هایش را دو چندان کرده است.

این متن چکیده ای از قانون کنگره آمریکا برای کمک به اقتصاد ملی در مواجهه با کروناست...

۲۵ مارس(۶فروردین) سنا قانون حمایت از کسب و کارها را تصویب میکند. دو روز بعد کنگره تصویب میکند. همان روز یعنی ۸ فروردین ترامپ امضا میکند و به قانون تبدیل می‌شود.

کل قانون حدود ۲۶۰ صفحه هست!

این قانون به قانون CARES است که مخفف این عبارت است:
The Coronavirus Aid, Relief and Economic Security
پیامدهای ویروس کرونا تسکین و امنیت اقتصادی

تاکید بر حفظ کسب و کارهای کوچک و تامین مالی آنها در این سند جالب است.

 

برگرفته از سامانه وزارت خزانه­داری آمریکا:

 The U.S. CARES Act

این قانون تمیهدات لازم برای کمک اقتصادی سریع و مستقیم به همه­ی کارگران و خانواده ­های آمریکایی و کسب ­وکارهای کوچک را فراهم می­کند و از مشاغل موجود در صنایع آمریکایی حفاظت می­کند.

CARES مخفف این عبارت است: The Coronavirus Aid, Relief and Economic Security. این قانون توسط کنگره ­ی آمریکا و با حمایت قاطع هر دو حزب به تصویب رسید و در تاریخ 27 مارس2020 به امضای ترامپ رسید. براساس این قانون بیش از 2تریلیون دلار کمک اقتصادی به مردم آمریکا جهت مقابله با آثار مخرب اقتصادی کوید19 در نظر گرفته شد.

این قانون شامل 4بخش اصلی است که به تشریح آن­ها می­پردازیم:

1-   کمک به خانوارها و کارگران آمریکایی 

برابر این قانون میزان پرداختی به خانواده‌­های آمریکایی به ازای هر نفر حداکثر 1200 دلار است برای افرادی که درآمد آن­ها کمتر از 99000 دلار باشد و برای کودکان زیر 17سال که کمتر از 500 دلار درآمد دارند.

این کمک هم شامل افرادی می­شود که پرونده­ ی مالیاتی دارند و هم شامل کسانی می­شود که دارای پرونده­ ی مالیاتی نیستند.

2-   کمک به کسب­ وکارهای کوچک (Paycheck Protection Program)

اجرای این برنامه برعهده‌­ی « Small Business Administration » هست و البته با حمایت وزارت خزانه­‌داری. این کمک هم شامل تأمین مالی لازم برای پرداخت حقوق و دیگر مزایای مربوط به حداکثر 8هفته می باشد. هم­چنین از این کمک می­توان برای پرداخت بهره، اجاره و دیگر تسهیلات استفاده کرد.

349میلیارد دلار تنها برای حفظ اشتغال در کسب‌­وکارهای کوچک بایستی صرف شود.

این کمک شامل همه­‌ی مواردی که در قانون کسب­وکارهای کوچک ذکر شده از قبیل سازمان­‌های غیرانتفاعی نیز می­شود. هم­چنین شامل خویش‌­فرماها نیز می­گردد.

علاوه‌­براین، همه­‌ی کسب­‌وکارهای کوچک در آمریکا در طول شیوع بیماری کوید19 می­توانند از وام آسیب اقتصادی تا سقف 10000دلار بهره­‌مند شوند. برای بنگاه‌­هایی که هم­اکنون از بحران متضرر هستند نیازی به پرداخت وام نیست.

این وام جهت جبران ضرر درآمدی است که این بنگاه‌­ها به طور موقت تحمل می­‌کنند. این وام­ها برای همه‌­ی کسب‌­وکارهای کوچکی است که زیر سقف 500 نفر نیروی کار دارند.

3-  حفظ مشاغل در صنایع آمریکایی 

این قانون منابع مالی قابل توجهی به بخش­‌های تولیدی و کسب­‌وکارهای آمریکایی اعطا می­‌کند تا آن­ها بتوانند بهتر کارگران و نیروی­ کار خود را حمایت کنند.

صاحبان صنایع و کسب­‌وکارها در هر مقیاسی که هستند و در مواجهه با این بحران با سختی روبه­‌رو شده باشند، تشویق می­‌شوند و حمایت می­‌شوند که نیروی­کار خود را حفظ کنند؛ بدین ترتیب که اعتباری به میزان 50% حقوق کارگران و کارمندان تا سقف 10000دلار به آن­ها اعطا می­شود. این برنامه از 13مارس 2020 تا 31دسامبر2020 اجرا می­شود.

بخشش و تمایز مالیاتی، حمایت­های مربوط به سایر هزینه‌­ها و برنامه­ی اعطای وام از دیگر مفاد این بند است.

4-  کمک به دولت­های ایالتی و محلی 

مبلغ 150میلیارد دلار جهت پرداخت به دولت­‌های ایالتی و محلی صلاحیت‌­دار پیش­بینی شده است.

این کمک­‌ها باید صرف هزینه­‌های زیر شوند:

-       هزینه­‌های ضروری و اورژانسی سلامت و بهداشت.

-       هزینه‌­هایی که در قانون بودجه پیش­بینی نشده است.

هزینه­‌های پیش­آمده در دوره­‌ی 1مارس2020 تا 30دسامبر2020

یادداشت هفته

افسانه علم اقتصاد

افسانه علم اقتصاد

اگر علم را به‌معنای کشف واقع بما هو واقع در نظر بگیریم، هیچ‌کدام از مکاتب اقتصادی چه لیبرالیسم و چه سوسیالیسم و چه غیر آن‌ها، نمی‌تواند ادعای علمی‌بودن داشته باشد چرا که همۀ اندیشه‌های سکولار غربی و شرقی، مبتنی‌بر نظریاتی هستند که برگرفته از باورها و تعلقات و حدس و گمان‌های نظریه‌پردازان هستند...