22 اسفند 1397
نویسنده: مدیر سایت
کتاب «پیش رفته ایم» مروری بر پیشرفت‌های اقتصادی چهل سالۀ نظام با وجود موانع و کاستی‌هاست که توسط دکتر حمیدرضا مقصودی و دکتر علی سعیدی و به سفارش اداره تولیدات فرهنگی معاونت تبلیغات اسلامی آستان قدس رضوی نگارش یافته است. فایل پی‌دی‌اف کتاب را می‌توانید به‌صورت رایگان دریافت کنید.
13 اسفند 1397
نویسنده: مدیر سایت
در فضای رسانه‌ای امروز جامعۀ ما، انگاره‌های مبالغه‌آمیز و بعضاً نادرست و غیرواقعی بسیاری دربارۀ اقتصاد ایران منتشر می‌شود بدون اینکه هیچ مبنایی داشته باشد. این انگاره‌ها ذهنیت ما را شکل می‌دهند و ما براساس این انگاره‌هاست که قضاوت می‌کنیم، تصمیم می‌گیریم و انتخاب می‌کنیم. در اینجا واقعیت‌های اقتصاد ایران از دریچۀ آمارها و واقعیت‌ها در قالب موضوعات مختلف ارائه شده است. ادامۀ مطلب را ببینید...
8 مرداد 1397
نویسنده: دکتر علی سعیدی و دکتر حمیدرضا مقصودی
انسان با حضور در تعینات، واقعیات را مهندسی معکوس می‌کند؛ به این معنا که شناخت، بومی‌سازی و بازسازی را مرحله به مرحله انجام می‌دهد. جهت بازسازی در این رویکرد، تلائم وجود است، به این معنا که انسان در پی حضور در نفس پدیدارها، هرگونه عدم تلائم وجودی را از بین می‌برد و موجودی متکامل، هماهنگ و همساز تعریف می‌کند. به بیان دیگر، انسان سیری تکاملی را دنبال می‌کند که مسیری برای تکامل موجودی بسیط تحت عنوان اجتماع است و انسان خود یکی از شئون این اجتماع به شمار می‌رود. فعلیت اقتصاد مقاومتی نیز در این منظر، فعلیت مقاومت در اجتماع است که انسان، ذهن انسان و نفس پدیدارها شئونی تفکیک‌ناپذیر از آن هستند. لذا در پی فعلیت اقتصاد مقاومتی، انسان، پدیدارها و اجتماع در قالب یک موجود بسیط رشد می‌کنند و تکامل می‌یابند.
3 مرداد 1397
نویسنده: دکتر علی سعیدی
عمدۀ اعتراض تولیدکنندگان انگلیسی به کمپانی هند شرقی این بود که این کمپانی کالاهای «باکیفیت» هندوستان را وارد می‌کند و اجازه نمی‌دهد تولیدکنندگان داخلی به تولید خود ادامه دهند.
22 تیر 1397
نویسنده: دکتر حمیدرضا مقصودی
علی‌رغم وضوح در رخ‌دادهای سیاسی و فرهنگی در تاریخ معاصر و مطالعات مختلفی که توسط پژوهش‌گران حوزۀ فرهنگ و سیاست صورت گرفته است، تاریخ اقتصادی معاصر در هاله‌ای از ابهام است. رجوع به فهرست کتب منتشره در حوزۀ اقتصاد نیز نمی‌تواند در این زمینه کمک چندانی کند. تنها در ضمن کتاب‌هایی که در پی واقعه‌نگاری سیاسی‌اجتماعی در تاریخ معاصر بوده‌اند می‌توان ردپاهایی از تحولات اقتصادی را یافت.
21 اردیبهشت 1397
نویسنده: دکتر حمیدرضا مقصودی
با آغاز جنگ‌های ایران و عثمانی، تجارت در راه ابریشم به حالت نیمه تعطیل درآمد و این فرایند روز به روز ادامه یافت. و در مقابل مسیر دریایی که مدیریت آن در دستان اروپائیان بود روز به روز تقویت شد. جریان کالا با وقوع انقلاب صنعتی معکوس شد و دنیای سرمایه‌داری جهت کالا و طلا را عوض کرد.
31 فروردین 1397
نویسنده: دکتر علی سعیدی
تصویری که فضای رسانه‌ای در افکار عمومی جامعه ترویج و تبلیغ می‌کند، نه‌تنها وجود فساد را در جامعه امری شایع می‌داند بلکه صریحاً بر ناکارآمدی نظام اسلامی در ادارۀ کشور و ناتوانی آن در مبارزه با مفاسد متعدد اقتصادی و مالی تأکید می‌کند و از این طریق، مخاطبان خود را نسبت به آیندۀ کشور و نظام اسلامی ناامید و مأیوس می‌سازند. در این مقاله در صدد آن هستیم که اندکی این تصویر را واکاوی و ریشه‌یابی کنیم و صحت یا سقم آن را بسنجیم.
29 مهر 1396
نویسنده: دکتر حمیدرضا مقصودی
اقتصاد بخش سوم در راهپیمایی عظیم اربعین نقشی جدی دارد. مؤسسات وقف‌بنیان همچون عتبۀ مقدسۀ معصومین علیهم‌السلام و امام‌زادگان شریف در کشورهای عراق و ایران که با برپایی موکب‌هایی در مسیر زائران حسینی خدمت‌رسانی می‌کنند. جمعیت‌هایی مثل جمعیت هلال احمر، خیریه‌های مختلف و … از جمله نهادهایی هستند که به‌صورت غیرانتفاعی به خدمت‌رسانی به زائران اربعین حسینی مشغول هستند. فقدان آمار صحیح از تعداد موکب‌های مسیرهای مختلف در راهپیمایی بزرگ اربعین حسینی مانع اظهار نظر دقیق در این زمینه است اما با حسابی سرانگشتی می‌توان پی‌برد که مجموع خدمت‌رسانی این نهادها به زائران اربعین نسبت به حجم عظیمی از خدمت‌رسانی که در این راهپیمایی انجام می‌شود بسیار ناچیز است.
یادداشت هفته

افسانه علم اقتصاد

افسانه علم اقتصاد

اگر علم را به‌معنای کشف واقع بما هو واقع در نظر بگیریم، هیچ‌کدام از مکاتب اقتصادی چه لیبرالیسم و چه سوسیالیسم و چه غیر آن‌ها، نمی‌تواند ادعای علمی‌بودن داشته باشد چرا که همۀ اندیشه‌های سکولار غربی و شرقی، مبتنی‌بر نظریاتی هستند که برگرفته از باورها و تعلقات و حدس و گمان‌های نظریه‌پردازان هستند...