27 شهریور 1398
نویسنده: دکتر حمیدرضا مقصودی
وزیر اسبق صمت به دنبال حذف برچسب قیمت از روی کالاها بود و در بعضی از موارد نیز همین کار را کرد. یا وزیر سابق راه و شهرسازی که نظام قیمت‌گذاری دستوری را از بلیط هواپیما و قطار حذف کرد و این کالاها را به راحتی به کالای لوکس تبدیل کرد. یعنی کالایی که تنها عده‌ای خاص می‌توانند آن را خریداری کنند. و به طور خاص در مورد قطار که وسیله‌ای برای حمل و نقل قشر متوسط و ضعیف بوده است این موضوع بسیار تعجب برانگیز است.
16 تیر 1398
نویسنده: دکتر حمیدرضا مقصودی
11 خرداد 1398
نویسنده: مدیر سایت
به نقل از خبرگزاری فارس: ۲۲ میلیون نفر از مردم آمریکا و یا به عبارت دیگر یک نفر از هر ۱۵ آمریکایی حتی توان اجاره خانه نداشته و در کانکس‌های کاروان‌ زندگی می‌کنند.
18 دی 1397
نویسنده: محمدعلی عزتی/ دانشجوی اقتصاد دانشگاه قم
به نظر می رسد نتیجه صنعتی شدن هنر یا معنویت و به عبارت دیگر فروکاسته شدن آفرینش های هنری یا یافته های معنوی به "کالا" ، موجب از میان رفتن جوهره حقیقی تجربه های اصیل زیباشناختی یا معنوی از جهان می شود، و این روند به ابتذال هنر یا معنویت خواهد انجامید.
11 بهمن 1397
نویسنده: محمدجواد معصومی نیا
آزاد سازی اقتصادی و خصوصی‌سازی بنگاه‌ها و شرکت‌های غیرخصوصی از مهم‌ترین توصیه‌های سازمان‌های بین‌المللی و لیبرال ها است. این گزاره که خصوصی کارا و دولتی ناکارا است به تصوری غالب تبدیل شده است. در این نوشته در پی ارزیابی صحت این گزاره هستیم.
22 شهریور 1397
نویسنده: مدیر سایت
بنگاه‌های دانش، پس از تولید دانش تخصصی خود، جهت تبدیل آن به اختراعات کارامد، به دانش‌های تخصصی دیگری احساس نیاز می‌کنند؛ در پی این احساس نیاز، تعاملاتی میان بنگاه‌های دانشی مختلف پدید می‌آید که محصول این تعاملات، صنایعی است که محصولاتی دانش‌بنیان را نتیجه می‌دهد
5 مرداد 1397
نویسنده: سلمان قاسمیان
ناوهای انگلیسی بنا بر قراردادهایی که از ۱۸۲۰م/ ۱۱۹۹ش به بعد منعقد شد، به تفتیش کشتی‌ها می‌پرداختند و آنها را به بهانۀ حمل برده توقیف می‌کردند و درنتیجه، به تجارت این نواحی ضربۀ سختی وارد کردند. از سال ۱۸۳۰م/۱۲۰۹ش، دولت انگليس در مبارزه با برده‌فروشی مصمّم‌تر شد تا به اين صورت، سيادت دريایی خود را بر سراسر جهان برقرار كند، اما در اصل، مقصود از اين كار نظارت بر تجارت ساير دولت‌ها بود.
3 مرداد 1397
نویسنده: دکتر حمیدرضا مقصودی
اگر هدف از ریاضیات به‌طورکلی اندازه‌هایی از این قبیل باشد، مطمئناً شاخه‌ای از ریاضیات وجود دارد که توسط ریاضی‌دانان به فراموشی سپرده شده و توسعه نیافته است. این شاخه، «نظریۀ مبادله» است. من نمی‌گویم که به اندازۀ کافی بر این تأکید کرده‌ام که این دانش[ریاضیات]، همۀ اقتصاد است. نیرو و سرعت هم مقادیر قابل اندازه‌گیری هستند و نظریۀ ریاضیات دربارۀ نیرو و سرعت، همۀ مکانیک نیستند. این به هرحال قطعی است که مکانیک محض باید مقدم بر مکانیک کاربردی باشد. نظریۀ اقتصادی هم همینطور است و بر اقتصاد کاربردی مقدم می‌شود. نظریۀ اقتصادی، دانشی ریاضی ـ فیزیکی است.
یادداشت هفته

افسانه علم اقتصاد

افسانه علم اقتصاد

اگر علم را به‌معنای کشف واقع بما هو واقع در نظر بگیریم، هیچ‌کدام از مکاتب اقتصادی چه لیبرالیسم و چه سوسیالیسم و چه غیر آن‌ها، نمی‌تواند ادعای علمی‌بودن داشته باشد چرا که همۀ اندیشه‌های سکولار غربی و شرقی، مبتنی‌بر نظریاتی هستند که برگرفته از باورها و تعلقات و حدس و گمان‌های نظریه‌پردازان هستند...