12 آبان 1396
نویسنده: دکتر علی سعیدی
تئوری بازار با گره‌زدن مقدار تقاضا و عرضه با مکانیسم قیمت، ادعا می‌کند که همواره سطحی از قیمت‌ها وجود دارد که در آن مقدار عرضه و تقاضا با هم برابر خواهند شد و درنتیجه هیچ مازاد عرضه یا تقاضایی در بازار باقی نخواهد ماند. اما آیا افزایش قیمت و مجبورکردن عده‌ای به ترک بازار با آزادی انتخاب سازگار است؟
12 تیر 1396
نویسنده: حمیدرضا مقصودی
این سلیقه شخصی اقتصاددانان سرمایه‌داری یا سوسیالیستی نیست که بگویند فلان نهاد در سیستم اقتصادیِ کشورِ ما باید فلان خصوصیت را داشته باشد، بلکه آن سیستم خودش خصائص زیرسیستم‌های خود را چنان که باید ایجاب می‌کند
24 فروردین 1396
نویسنده: ابوالفضل محمدی
سیاست های حمایتی یا حمایتگرایانه به سیاست هایی گفته می شود که به منظور حمایت از بقاء و رشد صنایع و اقتصاد ملی یک کشور توسط دولت اتخاذ می شود و در مقابل سیاست های تجارت آزاد قرار می گیرد.
8 اسفند 1395
نویسنده: حمیدرضا مقصودی
اقتصاددانان در سال‌های اخیر مطالعات گسترده‌ای در حل مشکلات اجتماعی نظیر جرم انجام داده‌اند و در این مطالعات تلاش کرده‌اند با به‌کارگیری مقولۀ اقتصاد رفاه و بر پایۀ نظریه‌های «رفتار عقلانی» و «رجحان فردی» حوزه‌هایی چون جرم را کنکاش کنند.
14 بهمن 1395
نویسنده: علی سعیدی
اگر قرار باشد که به ارزش آزادی پایبند باشیم و اقتصاد و بازار را به حال خود واگذاریم تا آزادی فردی و مالکیت خصوصی دچار تعرض و تعدی نشود، چگونه می‌توان تضمین کرد که حتماً رفاه اقتصادی هم حداکثر خواهد شد؟!
14 بهمن 1395
نویسنده: حمیدرضا مقصودی
ایده اقتصاد آمریکا که در دهه‌های قبل با کرم‌پودر و پنکک‌هایی از جنس سرمایه‌گذاری خارجی ذیل نظریه جهانی‌سازی، آزادی کسب و کار و حرکت آزاد نیروی کار و همچنین توسعه پایدار گریم شده بود در حال ماسیدن است. و آن‌چه در این روزها در حال نمایان شدن است، همان اصل دیکتاتوری مدرنیته است. با گرم شدن قلم امضای ترامپ بایستی منتظر ماسیدن بخش‌های دیگری از این گریم نیز باشیم.
6 بهمن 1395
نویسنده: حمیدرضا مقصودی
مشاغل در زمانی شکل می‌گیرند که از مجرای پاسخ‌گویی به نیازهای افراد، منفعتی از جنس سود اقتصادی را برای صاحبان آن‌ها فراهم کند. هرکسی که مدت زمانی اندک در شهری بزرگ زندگی کند درمی‌یابد که خرید لوازم زندگی از میادین مختلف شهر مدت زمان زیادی از وقت افراد را به خود اختصاص می‌دهد. بنابراین صرفه‌جویی در زمان، یک نیاز فرد شهرنشین است و او حاضر است حتی در ازاء رفع این نیاز مبلغی را پرداخت کند. در پاسخ‌گویی به این نیاز فرد، ایجاد فروشگاه‌های زنجیره‌ای ایده‌ای بسیار مطلوب به‌نظر می‌رسد. اما ...
3 بهمن 1395
نویسنده: حمیدرضا مقصودی
از جمله مفاهیمی که در دانش اقتصاد وارد شده و چون ستونی محکم بر آن تکیه شده است، مفهوم «امید» است. این‌که این مفهوم از کجا وارد دانش اقتصاد شده است محل تأمل است و این‌که این مفهوم چگونه توانسته است بر گسترۀ این دانش سایه‌ بیاندازد محل تأملی دیگر. مفهومی که بدون تصریح بر آن، پایۀ نظری بسیاری از اصول موضوعۀ دانش اقتصاد قرار گرفته است و به دعوی نگارنده، استراتژی حرکت در این دانش واقع شده است.
یادداشت هفته

افسانه علم اقتصاد

افسانه علم اقتصاد

اگر علم را به‌معنای کشف واقع بما هو واقع در نظر بگیریم، هیچ‌کدام از مکاتب اقتصادی چه لیبرالیسم و چه سوسیالیسم و چه غیر آن‌ها، نمی‌تواند ادعای علمی‌بودن داشته باشد چرا که همۀ اندیشه‌های سکولار غربی و شرقی، مبتنی‌بر نظریاتی هستند که برگرفته از باورها و تعلقات و حدس و گمان‌های نظریه‌پردازان هستند...