30 دی 1395
نویسنده: حمیدرضا مقصودی
با مراجعه‌ای ساده به پایگاه اطلاعاتی «ساعت بدهی ملی آمریکا»[1] به راحتی می‌توان آمارهای اقتصاد کلان آمریکا از جمله بدهی این کشور را مشاهده کرد. بدهی آمریکا در حال گذار از بیست هزار میلیارد دلار است. این مقدار بیش از حجم کل تولید ناخالص داخلی سالانه‌ی آمریکاست. البته این پایگاه توسط گردانندگان اقتصاد آمریکا طراحی شده‌است و شاید بررسی پاسخ این سؤال جالب باشد که چرا آن‌ها این اطلاعات را به راحتی در اختیار دیگران قرار داده‌اند؟!!!
30 دی 1395
نویسنده: حمیدرضا مقصودی
پول اولاً سنجه‌ی مناسبی نیست؛ و ثانیاً در ذخیره‌ی ارزش امانتدار خائنی است. تنها می‌توان نقش سوم پول را به شرط آن‌که با نگهداری دراز مدت آن همراه نباشد به عنوان وظیفه‌ای منطقی برای پول محسوب کرد.
28 دی 1395
نویسنده: علی سعیدی
اقتصاد سرمایه‌داری برای رسیدن به آخرین شکل خود یعنی مدیریت جهانی واحد،‌ در صدد است با تعریف نقش مشخصی برای هر یک از کشورها، هر کدام از آن‌ها را به چرخ‌دنده‌ای از ماشین جهانی تبدیل کند که در خدمت سرمایه‌داران جهانی عمل می‌کند. لذا نتیجۀ اجرای صحیح و دقیق برنامه‌های توسعۀ پیشنهادی جهان سرمایه‌داری، خود چیزی جز عقب‌ماندگی و وابستگی بیش‌ازپیش کشورهای توسعه‌نیافته نخواهد بود.
یادداشت هفته

افسانه علم اقتصاد

افسانه علم اقتصاد

اگر علم را به‌معنای کشف واقع بما هو واقع در نظر بگیریم، هیچ‌کدام از مکاتب اقتصادی چه لیبرالیسم و چه سوسیالیسم و چه غیر آن‌ها، نمی‌تواند ادعای علمی‌بودن داشته باشد چرا که همۀ اندیشه‌های سکولار غربی و شرقی، مبتنی‌بر نظریاتی هستند که برگرفته از باورها و تعلقات و حدس و گمان‌های نظریه‌پردازان هستند...