26 فروردین 1400
نویسنده: مدیر سایت
او به ملّت خودش و پیروانش توصیه کرد: «ذوبوا فى الامام الخمینى کما ذاب هو فى الاسلام». یقیناً یک بله کوچک، یک گوشه چشم نشان دادن، یک حرکت حاکى از نوعى سازشکارى جان شهید صدر را حفظ می‌کرد، امّا او قبول نکرد.
26 اسفند 1399
نویسنده: مدیر سایت
در نظام اسلامی دولت توانا، مقتدر، قانون‌مند و بابصیرت است و بخش خصوصی توانا در دامان دولت مقتدر رشد می‌کند نه در دامن دولت ضعیف. بخش خصوصی که در دامن دولت ضعیف رشد کند بخش خصوصی چپاول‌گر و بی‌رحمی‌ است.
11 اسفند 1399
نویسنده: مدیر سایت
دیدگاه‌های لیبرالیستی در سیاست‌های اقتصادی، به‌بهانۀ ایجاد نشاط و رفاه پس از جنگ تحمیلی، منابع نفتی را به دستاویزی برای توسعۀ صنایع مونتاژ و واردات کالاهای مصرفی تبدیل کرد. به علاوه میراث حاکمیت استعمار غرب بر صنعت نفت، تحمیل نظام سنتیِ مدیریت اداری بر سازمان‌های تخصصی‌ همچون شرکت ملی نفت را بر مبنای دلار و خام فروشی رقم زده است. در حالی که نفت خریداری شده می‌تواند در یک چرخه تهاتری با کالاها و داروهای مورد نیاز کشور (بدون حضور دلار) مبادله گردد و نیاز کشور را تأمین نماید.
6 اسفند 1399
نویسنده: مدیر سایت
در شرایط کنونی، کلید مشکلات اقتصادی کشور عمدتاً در دست سه گروه است که شامل نمایندگان انقلابی مجلس، قضات انقلابی دستگاه قضا و دولتمردان انقلابی در دولت 1400 است که با روحیۀ انقلابی، تفکر انقلابی و عملکرد جهادی، گام دوم انقلاب را در چارچوب الگوی اسلامی- ایرانی پیشرفت و اقتصاد مقاومتی به پیش ببرند.
3 بهمن 1399
نویسنده: مدیر سایت
این کتاب ابتدا با حرکت در ساحل، گستره متکثر نظریات اقتصادی را تبیین می‌کند. سپس در ایستگاه کاوشی در عمق، با نگرش روش‌شناختی به عمق نظریات در فلسفة اقتصاد می‌پردازد و در گام نهایی تحول اقتصاد اسلامی را به تصویر می‌کشد.
1 بهمن 1399
نویسنده: مدیر سایت
رویکرد علم اقتصاد به مسائل، کلان و حکومتی است. در نتیجه می‌توان این علم را علمی حکومتی دانست. ازاین‌رو علم اقتصاد، علمی هم‌عرض و هم موضوع با علم فقه است؛چراکه علم فقه نیز به تقسیم حقوق مختلف در جایگاه حاکمیتی می‌پردازد؛ بر این اساس فقه رسانه و اقتصاد رسانه نیز در کشف بسته‌های حقوقی رسانه یکی هستند.
20 دی 1399
نویسنده: مدیر سایت
پروفسور درخشان دلایل بیماری سرطانی امروز اقتصاد ایران را حاصل از مثلث توهم خریداری توسعه از بازارهای جهانی، خام فروشی نفت و هماهنگی با دنیا برای رفع تحریم دانستند و خاطر نشان کردند که از زمان دارسی تا IPC حتی یک فناوری به کشور منتقل نشده است.
16 دی 1399
نویسنده: مدیر سایت
کاهش وابستگی اقتصاد کشور به صادرات نفت خام، توصیه همیشگی و راهبردی رهبر انقلاب اسلامی به همه دولت‌ها بوده است اما آنها در تحقق این رهنمود موفق نبوده‌اند. پروفسور مسعود درخشان، در این یادداشت به بررسی ریشه‌های عدم موفقیت در قطع وابستگی به نفت می‌پردازند.
یادداشت هفته

افسانه علم اقتصاد

افسانه علم اقتصاد

اگر علم را به‌معنای کشف واقع بما هو واقع در نظر بگیریم، هیچ‌کدام از مکاتب اقتصادی چه لیبرالیسم و چه سوسیالیسم و چه غیر آن‌ها، نمی‌تواند ادعای علمی‌بودن داشته باشد چرا که همۀ اندیشه‌های سکولار غربی و شرقی، مبتنی‌بر نظریاتی هستند که برگرفته از باورها و تعلقات و حدس و گمان‌های نظریه‌پردازان هستند...