26 اسفند 1399
نویسنده: مدیر سایت
در نظام اسلامی دولت توانا، مقتدر، قانون‌مند و بابصیرت است و بخش خصوصی توانا در دامان دولت مقتدر رشد می‌کند نه در دامن دولت ضعیف. بخش خصوصی که در دامن دولت ضعیف رشد کند بخش خصوصی چپاول‌گر و بی‌رحمی‌ است.
26 اسفند 1399
نویسنده: مدیر سایت
نزدیک به چند سال و حتی یک دهه است که انگاره خصوصی‌سازی در فضای تدریس دانشگاه‌های ما به یک ایدئولوژی تبدیل شده است و این مسئله بزرگ‌ترین سم برای مفاهیم اقتصادی و سیاست‌های اقتصادی است که نهاده‌های اقتصادی به ایدئولوژی تبدیل شوند.
11 اسفند 1399
نویسنده: مدیر سایت
دیدگاه‌های لیبرالیستی در سیاست‌های اقتصادی، به‌بهانۀ ایجاد نشاط و رفاه پس از جنگ تحمیلی، منابع نفتی را به دستاویزی برای توسعۀ صنایع مونتاژ و واردات کالاهای مصرفی تبدیل کرد. به علاوه میراث حاکمیت استعمار غرب بر صنعت نفت، تحمیل نظام سنتیِ مدیریت اداری بر سازمان‌های تخصصی‌ همچون شرکت ملی نفت را بر مبنای دلار و خام فروشی رقم زده است. در حالی که نفت خریداری شده می‌تواند در یک چرخه تهاتری با کالاها و داروهای مورد نیاز کشور (بدون حضور دلار) مبادله گردد و نیاز کشور را تأمین نماید.
4 اسفند 1399
نویسنده: احسان ولدان
اقتصادهای مبتلا به کرونا در حال تقویت برای کچ آپ(catch-up) و فراتر از آن جهش در تولید و اندازۀ خود هستند! امریکا در مجموع ۵ تریلیون دلار در دوران ابتلای اقتصاد آمریکا به کرونا خلق پول کرده است و پول به اقتصاد خود تزریق کرده است. از این رو باید یک پاندمی رخ دهد که بتوان این چنین تابوها را شکست.
9 بهمن 1399
نویسنده: مدیر سایت
نفت در زمان مصدق ملی نشد بلکه دولتی شد. ملی‌شدن واقعی صنعت نفت یعنی بازگرداندن مالکیت نفت به عموم مردم است. لذا به نظر من این پیشنهاد می‌تواند با کمک دولت آینده و مجلس فعلی، تحولی اساسی در اقتصاد ایران به وجود آورد و به‌شدت به ایجاد برابری اقتصادی و آسایش و آرامش و رفاه کشور کمک کند.
1 بهمن 1399
نویسنده: مدیر سایت
رویکرد علم اقتصاد به مسائل، کلان و حکومتی است. در نتیجه می‌توان این علم را علمی حکومتی دانست. ازاین‌رو علم اقتصاد، علمی هم‌عرض و هم موضوع با علم فقه است؛چراکه علم فقه نیز به تقسیم حقوق مختلف در جایگاه حاکمیتی می‌پردازد؛ بر این اساس فقه رسانه و اقتصاد رسانه نیز در کشف بسته‌های حقوقی رسانه یکی هستند.
16 دی 1399
نویسنده: مدیر سایت
کاهش وابستگی اقتصاد کشور به صادرات نفت خام، توصیه همیشگی و راهبردی رهبر انقلاب اسلامی به همه دولت‌ها بوده است اما آنها در تحقق این رهنمود موفق نبوده‌اند. پروفسور مسعود درخشان، در این یادداشت به بررسی ریشه‌های عدم موفقیت در قطع وابستگی به نفت می‌پردازند.
19 مهر 1399
نویسنده: دکتر علی سعیدی
بزک‌کردن تئوری‌های لیبرالی یا نئولیبرالی و خوراندن آن به اسم «علم اقتصاد» و «عقلانیت اقتصادی» بیش از صد سال است که مشکلی از اقتصاد بیمار ما را حل نکرده است؛ این واقعیتی است که منکران حقایق تاریخی و تجارب اجتماعی، نمی‌خواهند بپذیرند و از این نظر، اتهامی که به خودشان وارد است به سمت دیگران منحرف می‌کنند!