24 مرداد 1400
نویسنده: مدیر سایت
مهم‌ترین مسئله امروز مردم فقدان شفافیت و نبود صمیمیت و صداقت در دولت است.درآمد دولت باید از مالیات بر درآمدها و غیرمستقیم باشد و سایر درآمدها باید به صندوق ویژه حمایت از محرومان و روستاها برود چون ثروت ثروتمندان از سفره محرومان بدست آمده و علت تنگناهای اقتصادی مردم دارندگان ثروت‌های بادآورده است.
16 تیر 1400
نویسنده: مدیر سایت
مسیر ترانزیتی شرق به غرب و اتصال چین به اروپا و مسیر ترانزیتی شمال به جنوب و اتصال بازار هند به اوراسیا و اتصال روس‌ها به آب‌های آزاد بهترین فرصت دولت جدید است. در این مسیر ترانزیتی هندی‌ها در چابهار سرمایه‌گذاری کردند و روس‌ها نیز احداث ۱۰۰ کیلومتر راه‌آهن که نیاز این مسیر است را تقبل کرده‌اند.
16 تیر 1400
نویسنده: مدیر سایت
در رویکرد عدالت محور آنچه که اهمیت دارد توزیع است نه تولید. اگر فقهای ما می‌خواهند فقه را گسترش دهند نباید تقسیم‌بندی فقه را براساس موضوع‌شناسی غربی مثل فقه پول و امثال آن انجام دهند بلکه باید تقسیم‌بندی فقه را براساس دستگاه خودمان انجام دهند و به‌جای فقه پول بگویند فقه التخصیص.
25 اردیبهشت 1400
نویسنده: مدیر سایت
یک متفکر اقتصاد اسلامی باید فضای اقتصاد را معماری کند و فرآیندی حکم دهد و تنها باید و نباید نگوید. از این رو درعین‌حال ‌که بایدها و نبایدهای فقهی، دینی و فلسفی در ذهن متفکر وجود دارد اما وقتی با مسئله مواجه می‌شود، مبتنی‌بر یک فرضی راهکار عملی ارائه می‌دهد که خود این فرض تغییر یافته یک فرض غربی است.
6 اردیبهشت 1400
نویسنده: مدیر سایت
متفکر اقتصاد اسلامی فردی است که در وهله اول، مؤلفه‌هایی شامل شناخت ادبیات نظام رقیب و تسلط داشتن بر ادبیات فقهی و فلسفی اسلامی را داشته باشد و سپس در وهله بعدی مؤلفه سوم که معطوف به خلاقیت و هنر متفکر است را نیز دارا باشد.
26 فروردین 1400
نویسنده: حسین بهرامی
وقتی از کالایی‌سازی صحبت می‌کنیم ما با یک پدیده مدرنی روبه‌رو هستیم که به سمت کالایی کردن همه ارزش‌های ذاتی در حال پیشروی است. ارزش‌هایی که قبلا به چشم کالا به آن‌ها نگاه نمی‌شده است. ارزش‌های ذاتی از جمله شعر گفتن و برخی افتخارات شخصی و خانوادگی وامثال آن که در این دنیا به سمت کالایی‌تر شدن آمدند.
26 فروردین 1400
نویسنده: مدیر سایت
اگر ناکارآمدی دولت در بازاری اثبات شود و بخواهیم آن را به مردم واگذار کنیم، مساله این خواهد بود که به چه کسی واگذار کنیم؟ این بخش خصوصی کیست؟ از کجا آمده است؟ چه منافعی را دنبال می‌کند؟ معیار ما برای این واگذاری چیست؟ ما به این راحتی نمی‌توانیم نسخه‌ای کلی بپیچیم و بگوییم الا و لابد باید از دست دولت بگیریم و به بخش خصوصی واگذار کنیم. آیا اینکه صرفا از دولت بگیریم و به هر کسی بدهیم خصوصی‌سازی مطلوب است؟!
26 اسفند 1399
نویسنده: مدیر سایت
در نظام اسلامی دولت توانا، مقتدر، قانون‌مند و بابصیرت است و بخش خصوصی توانا در دامان دولت مقتدر رشد می‌کند نه در دامن دولت ضعیف. بخش خصوصی که در دامن دولت ضعیف رشد کند بخش خصوصی چپاول‌گر و بی‌رحمی‌ است.
یادداشت هفته

افزایش تولید؛ حلال همه مشکلات کشور

افزایش تولید؛ حلال همه مشکلات کشور

امروز مشکل اصلی اقتصاد کشور، وجود ساختارهای غیرمولد پولی و مالی است. ساختارهایی که عامل تجمیع ثروت، تصاحب نقدینگی و تداول ثروت بین اغنیا شده‌اند. ساختارهایی چون نظام بانکی خصوصی، بازار سرمایه، بازار سکه و بازار دلار و ارزهای خارجی که مردم را تشویق می‌کنند که فعالیت‌های مولد را رها کنند.