24 مرداد 1400
نویسنده: مدیر سایت
مهم‌ترین مسئله امروز مردم فقدان شفافیت و نبود صمیمیت و صداقت در دولت است.درآمد دولت باید از مالیات بر درآمدها و غیرمستقیم باشد و سایر درآمدها باید به صندوق ویژه حمایت از محرومان و روستاها برود چون ثروت ثروتمندان از سفره محرومان بدست آمده و علت تنگناهای اقتصادی مردم دارندگان ثروت‌های بادآورده است.
16 تیر 1400
نویسنده: مدیر سایت
در رویکرد عدالت محور آنچه که اهمیت دارد توزیع است نه تولید. اگر فقهای ما می‌خواهند فقه را گسترش دهند نباید تقسیم‌بندی فقه را براساس موضوع‌شناسی غربی مثل فقه پول و امثال آن انجام دهند بلکه باید تقسیم‌بندی فقه را براساس دستگاه خودمان انجام دهند و به‌جای فقه پول بگویند فقه التخصیص.
6 اردیبهشت 1400
نویسنده: مدیر سایت
متفکر اقتصاد اسلامی فردی است که در وهله اول، مؤلفه‌هایی شامل شناخت ادبیات نظام رقیب و تسلط داشتن بر ادبیات فقهی و فلسفی اسلامی را داشته باشد و سپس در وهله بعدی مؤلفه سوم که معطوف به خلاقیت و هنر متفکر است را نیز دارا باشد.
26 اسفند 1399
نویسنده: مدیر سایت
در نظام اسلامی دولت توانا، مقتدر، قانون‌مند و بابصیرت است و بخش خصوصی توانا در دامان دولت مقتدر رشد می‌کند نه در دامن دولت ضعیف. بخش خصوصی که در دامن دولت ضعیف رشد کند بخش خصوصی چپاول‌گر و بی‌رحمی‌ است.
26 اسفند 1399
نویسنده: مدیر سایت
نزدیک به چند سال و حتی یک دهه است که انگاره خصوصی‌سازی در فضای تدریس دانشگاه‌های ما به یک ایدئولوژی تبدیل شده است و این مسئله بزرگ‌ترین سم برای مفاهیم اقتصادی و سیاست‌های اقتصادی است که نهاده‌های اقتصادی به ایدئولوژی تبدیل شوند.
3 بهمن 1399
نویسنده: مدیر سایت
این کتاب ابتدا با حرکت در ساحل، گستره متکثر نظریات اقتصادی را تبیین می‌کند. سپس در ایستگاه کاوشی در عمق، با نگرش روش‌شناختی به عمق نظریات در فلسفة اقتصاد می‌پردازد و در گام نهایی تحول اقتصاد اسلامی را به تصویر می‌کشد.
20 دی 1399
نویسنده: مدیر سایت
پروفسور درخشان دلایل بیماری سرطانی امروز اقتصاد ایران را حاصل از مثلث توهم خریداری توسعه از بازارهای جهانی، خام فروشی نفت و هماهنگی با دنیا برای رفع تحریم دانستند و خاطر نشان کردند که از زمان دارسی تا IPC حتی یک فناوری به کشور منتقل نشده است.
16 دی 1399
نویسنده: مدیر سایت
کاهش وابستگی اقتصاد کشور به صادرات نفت خام، توصیه همیشگی و راهبردی رهبر انقلاب اسلامی به همه دولت‌ها بوده است اما آنها در تحقق این رهنمود موفق نبوده‌اند. پروفسور مسعود درخشان، در این یادداشت به بررسی ریشه‌های عدم موفقیت در قطع وابستگی به نفت می‌پردازند.
یادداشت هفته

افزایش تولید؛ حلال همه مشکلات کشور

افزایش تولید؛ حلال همه مشکلات کشور

امروز مشکل اصلی اقتصاد کشور، وجود ساختارهای غیرمولد پولی و مالی است. ساختارهایی که عامل تجمیع ثروت، تصاحب نقدینگی و تداول ثروت بین اغنیا شده‌اند. ساختارهایی چون نظام بانکی خصوصی، بازار سرمایه، بازار سکه و بازار دلار و ارزهای خارجی که مردم را تشویق می‌کنند که فعالیت‌های مولد را رها کنند.